Aşırı Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kansızlık, pek çok farklı şekilde tanımlanan aşırı kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin azalması ve fonksiyonlarını yitirmesi olarak tanımlanır. Tıpta ise anemi hastalığı olarak bilinir. Halk arasında kansızlık kanın azalması olarak bilinse de bu düşünce yanlıştır. Kan azalmaz ama kanın içinde bulunan bazı bileşenler azalabilir ve aşırı kansızlık ortaya çıkar.

Vücutta bulunan kanı oluşturan temel bileşenler dört tanedir. Bunlar; alyuvar, akyuvar, trombosit ve proteinlerdir. Kemik iliğinde üretilen milyonlarca kırmızı kan hücresi kana karışarak diğer kan hücreleri ile devir daim yaparlar. Kırmızı kan hücrelerinin içinde hemoglobin maddesi bulunur. Hemoglobinin en önemli görevi, solunum yolu ile alınan oksijeni organlara dağıtmaktır. İşte bu hemoglobin kimyasalının azalması sonucu aşırı kansızlık (Anemi) hastalığı ortaya çıkar. Hemoglobinin az olmasının da iki nedeni bulunur. Birincisi kırmızı kan hücrelerinin yeterli hemoglobin maddesine sahip olmamasıdır. Diğer neden ise üretilen kan hücrelerinde hemoglobin kimyasalının az bulunmasıdır.

Kansızlık belirtileri nelerdir?

Tüm organlar çalışmak için oksijene ihtiyaç duyar. Hemoglobinin görevi de organlara oksijen taşımak olduğu için kansızlık vücutta organların düzenli çalışmasını engeller. Kansızlığın birçok belirtisi olabilir. En önemli belirtileri şunlardır:
  • Halsizlik, enerji eksikliği
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi, göz kararması, çarpıntı
  • Tat alamama
  • Kulak çınlaması
  • Soluk ten
Kansızlık türleri

Aşırı kansızlığın birçok oluşma nedeni vardır. Şimdi de en önemli türlerini anlatmaya çalışacağız.
  • Demir eksikliğine bağlı kansızlık: bu tür kansızlık hastalığını taşıyan insanlar kâğıt, buz veya toprak yemeye meyilli hastalardır. Ağız içinde oluşan yaralar, dil ağrısı ve ağız kenarında çatlaklar bulunması bu tür kansızlığın belirtileri arasında yer alır. Yoğun kanamalı adet dönemi, demir ihtiyacının arttığı gebelik dönemi ve çölyak hastalığı bu hastalığa neden olur. Tedavisi için doktor kontrolünde demir arttırıcı ilaçlar kullanılır.
  • B12 eksikliğine bağlı kansızlık: Hastalığın belirtileri ellerin karıncalanması ve uyuşması, kararsız yürüme, sakarlık ve dokunma hissinin zayıflamasıdır. Tedavisi için genellikle B12 enjeksiyonu önerilmektedir.
  • Kırmızı kan hücrelerinin yıkımına bağlı kansızlık: Diğer adı hemolizdir. Ani ve kronik olarak ikiye ayrılır. Kronik yıkım nedeniyle meydana gelen aneminin belirtileri cildin sararması, kırmızı idrar ve bebeklerde bulunan büyüme geriliğidir. Ani kırmızı kan hücrelerinin yıkımında ise kronik yıkımda bulunan belirtilere ek olarak cilt altlarında morluk ve karın ağrısı eşlik eder. Tedavisi için folat takviyesi, kan nakli ve demir değişimi uygulanmaktadır.
Kansızlığın tanısı nasıl konulur?

Tanı için basit bir kan testi ile hemoglobin değerleri öğrenilebilir. Bazı durumlarda ise belirtileri açıktır. Örneğin gebelik döneminde demir eksikliği olması açık bir tanıdır. Eğer aşırı kansızlıkdikkate alınmaz ise ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkların en önemlileri lösemi, kanser, HIV ve lenfomadır.

Kansızlığın tedavisi nasıl yapılır?

Cerrahi açıdan B12 enjeksiyonu, demir eksikliği giderici ilaçlar ve bazı müdahaleler yapılarak kansızlık giderilebilir. Hastanın da cerrahi müdahaleler dışında alabileceği önlemler vardır. Hastalar, özellikle ıspanak, balık, kırmızı et gibi içinde demir bulunan yiyecekleri tercih etmelidirler. Demir alımından sonra içinde C vitamini bulunan meyveler tüketmek de yararlı olacaktır. Demir alımının fazlası da vücuda zarar verir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Aşırı Kansızlık Yorumları

soru

Fatma

24 Mayıs 2024 Cuma

Annem asiri kilolu vücudun Da hep morluklar var doktor ciddi derecede kansızlık demis devlet arastirma hastanesine goturun demiş

Cevap yaz
cevap

Eymen

24 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba, kansızlık kişinin kilo oranı ile alakalı bir durum değildir. Aşırı kilolular kansız, aşırı zayıf insanlar kansızlık problemi yaşamayabilir. Bu sebepten dolayı kansızlık yaşayan kişi kilo oranına bakmadan gerekli olan tedaviyi olmalıdır. Tedavi süreci içerisinde kullandığı ilaçların yanı sıra bitkisel yöntemler ile de kansızlık rahatsızlığından kurtulmak için çabalamalıdır

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akdeniz Anemisi Kan Değerleri

Akdeniz Anemisi Kan Değerleri

Mikrositik Anemi Nedir?

Mikrositik Anemi Nedir?

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Sideroblastik Anemi Nedenleri?

Sideroblastik Anemi Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Megaloblastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Anemi Belirtileri ve Tedavisi